Sticker Basımı

Sticker Basımı
Editör : Magna Basım Ekibi
Tarih : 27 Ekim 2023

Sticker Basımı

Sticker hem kişisel hem de kurumsal olarak kullanılan yapışkanlı kağıtlardır. Genelde kırtasiyelerde ya da kitapçılarda satılan stickerlar hem reklam hem de eğlence amaçlı kullanılabilir. Dikkat çekici reklamlar için hazırlanan ürünler pazarlama içinde oldukça önemlidir. Çıkartma olarak da geçen stickerlar promosyon amacıyla da basılabilir.

Sticker Çeşitlerinin Kullanım Amaçları ve Özellikleri

Çıkartmalar günümüzde farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabilir. Şirketler için reklam amaçlı üretilen stickerlar ayrıca çocuklar için de eğlence amaçlı basılır. Her iki kullanımda farklı tasarımlar ve baskı yöntemleri kullanılır. Tasarımlarda özellikle dikkat çekici renkler, yazı fonları ve şekiller tercih edilir. En çok dikkat edilmesi gereken, dikkat çekici olmasıdır. Basım sonrasında da çıkartmalar cam, ahşap, kağıt ve metal gibi yüzeylere yapışabilir. Markalar ürünlerini istediklere yerlere yapıştırabilir, reklamlarını yapabilirler.

Stickerların diğer özellikleri;

  • Basım esnasında kağıdın kalitesine çok dikkat edilmelidir. Çabuk yırtılmayacak ve rengi solmayacak malzemeler kullanılmalıdır
  • Çıkartmaların ebatları 8,4 x 5,2 cm ya da 24 x 34 cm ebatlarında olabilir
  • Ürünlerin yüzeyleri mat ya da parlak olabilir. Renkler ve desenler kişiye özel olarak üretilebilir
  • Genelde 90 gram ağırlığında olan çıkartmalar kuşe kağıdına basılır

şeklinde sıralanabilir.

Stickerlar Nasıl Basılır?

Stickerların basım aşaması markalar için oldukça önemlidir. Kaliteli ürünler reklam yöntemlerinin de daha etkili olmasını sağlar. Bu aşamada teknolojik donanımlara sahip makinalar kullanılır. Bu makinalar kesim işlemlerinde ve kalıp çıkarmada tercih edilir. Kesim makinaları özellikle özel kesimler ile hazırlanan stickerlarda tercih edilir. Ardından basım sayıya göre belirlenir ve de tamamlanır. Özellikle kullanım amacına göre tasarım yapılması çok önemlidir. Bunun için de grafik tasarımcılar tercih edilir. Basımda genel olarak renkli görsellerin kullanılması tercih edilir. Çok fazla yazı kullanılması da uygun olmaz. Eğer kullanılacaksa da 3.2 mm ebatlarında olması gerekir.

Sticker Basımı farklı yöntemler kullanılabilir. Bu tekniklerden en etkilisi ofset baskıdır. Genelde kaliteli ve düşük maliyetli ürünler ortaya çıkarmak için tercih edilir. Yüzlerce çıkartmayı aynı anda basabilmek için ofset baskı kullanılır. Oldukça uygun fiyatlarla dikdörtgen, oval, yuvarlak ya da farklı şekiller stickerlar hazırlanabilir.