Afiş Basımı

Afiş Basımı
Editör : Magna Basım Ekibi
Tarih : 22 Temmuz 2022

Afiş Basımı

Afis ya da diğer bir adıyla poster farklı alanlarda kullanılabilen, bir tür reklam aracıdır. Eğlence ya da ticaret sektöründe yaygın olarak kullanılan afişler genelde duyuru ya da bir ürünün veya hizmetin ilanı için basılır. Afişlerin tasarımları, kullanılan kağıdın kalitesi ve yazıların renkleri basım yapan kişinin en çok dikkat etmesi gereken özelliklerdir.

Afiş Baskısının Özellikleri Nelerdir?

Afiş baskısının en önemli özelliği dikkat çekici olmasıdır. Kişi afişi gördüğü zaman renkleri, tasarımları, yazı tipi ve diğer kullanılan şekiller ile baskıya kitlenmelidir. Ayrıca duyuru ya da ilan okuyucuya net bir şekilde ifade edilmelidir. Kısa ve öz anlatım kullanılmalıdır, karmaşık görüntülerden de uzak durulmalıdır. Tüm bu özelliklere baskı teknikleri ile ulaşmak mümkündür. Eğer kaliteli bir basım gerçekleştirilirse tüm hava şartları altında kullanılabilir. Bunun için de özellikle branda, vinil ya da bez malzemeler tercih edilir.

Afiş Basımı Nasıl Yapılır?

Afiş basımı grafik tasarım sektörüne girer. Bu işle uğraşan kişiler en iyi şekilde tasarımı gerçekleştirir ve kaliteli basımı tamamlar. Bunun için en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri yazıların büyük puntolu, okunaklı ve net olmasıdır. İlanın veya duyurunun açıklayıcı olması da önemlidir. Bu nedenle görsellere, şekillere de yer verilmelidir.

Afiş basımında takip edilecek adımlar;

  • Afiş üzerindeki yazılar 4-6 metre uzaktan gözükmelidir
  • Grafik tasarımında kullanılacak kağıt cinsi baskı makinasına konulur. Bu aşamadan itibaren baskı uygulamasına başlanır. İç mekan için kağıt, dış mekan içinde branda ya da vinil kullanılabilir. Bu malzemeler ortam şartlarına uygunluk sağlar. Doğru malzeme kullanılırsa afiş daha uzun süre korunabilir
  • Afişler iç ve dış mekanlarda kullanılabilir. İç mekan için organik, su bazlı boyalar kullanılabilir. Dış mekanlarda ise solvent özlü boyalar kullanılır

Afiş Baskının Avantajları

Afiş baskının çok sayıda avantajı bulunur. Bu avantajların başında şirketlerin ürünlerini ya da hizmetlerini en etkili şekilde tanıtabilmelerini sağlar. Teknolojik ekipmanlar kullanılarak tamamlanan basımlar reklam yapabilmenin de en kolay yoludur. Ayrıca ölçülerini, görseli, yazının resmini ve fontunu da kendi istekleriniz doğrultusunda belirleyebilirsiniz.