Çanta Baskısı

Çanta Baskısı
Editör : Magna Basım Ekibi
Tarih : 16 Ağustos 2023

Çantanın Hayatımızdaki Yeri

Modern hayat beraberinde bizleri temel ihtiyaçlarımızın ötesine sürüklemiş, insan ihtiyacı çeşitlenmiş ve gelişmiştir. Bununla beraber insanlığın estetiğe verdiği değer artmış, insanların üçüncül ihtiyaçlarına verdiği önem yükselmiş ve buna binaen medeni görünüm güzelliğe, şıklığa evrilmiştir. Tüm bunlar çerçevesinde görünüme verilen kıymet de artmış, aksesuar ürünleri de göze çarpmaya ve vitrinlerde sık sık yer almaya başlamıştır. Çanta da, zaman zaman özellikle hanımefendiler adına, şık görünümü destekleyen bir enstrüman olmuş, kimi zaman da işlevselliğiyle, depolama adına vazgeçilmez bir argüman olmuştur hepimiz için. Bu yüzden çanta çok kullanılan, işlevine muadil olmayan, günlük hayatta da karşımıza sıkça çıkan bir aksesuardır.

Çanta Baskısı Nedir, Neden Kullanılır?

Bu ürün bu kadar ön plandayken, bu durumu elbette ki basım uzmanları da değerlendirmiş, özellikle bez çantalar olmak üzere, çanta baskısı için teknikler geliştirmişlerdir. Baskı üzerine birkaç yöntem geliştirilmiştir. Bunlara değinmeden önce kısaca çanta baskısını biraz daha inceleyelim.

Çanta baskısı, sipariş üzerine veya fabrikasyon şeklinde özellikle bez çantalar olmak üzere, birkaç teknik ile gerçekleştirilir. Sipariş üzerine gerçekleştirilen baskılar, müşteri tarafından özel bir tasarımın uygulanmasıyla oluşur. Çanta baskısı, özellikle reklam için, küçük veya büyük bazlı işletmeler adına üretilir. Çanta, göze çarpan ve sık kullanılan bir aksesuar olduğundan, reklam kapasitesi değerlidir. Onlarca insanın arasında dolaşan ayaklı bir reklam tabelası gibi adeta... Bu durum yüksek verim isteyen, büyüme aşamasındaki profesyonel işletmeler için markaları adına tanınırlık ve kitlede alışılmışlığından ötürü güven sunar.

Çanta Baskısı Yöntemleri Nelerdir?

Baskı için kullanılan yöntemler, transfer, dijital, empirme ve ofset baskıdır.

Transfer baskı, ısı yöntemi ile baskı kağıdının üzerine iletilmiş desenlerin çanta üzerine aktarımıdır. Bu yöntem hızlı ve seri bir üretim metodudur.

Bu yöntem hızlı ve seri bir üretim metodudur.

Empirme baskı, daha çok logo ve slogan için kullanılan, resim aktarımı hayli güç olan, az renk içeren bir yöntemdir. Empirme boyasının bulunduğu kalıplarla, çeşitli metodlar çerçevesinde gerçekleşir ve genelde en fazla dört renk içerir.

Ofset baskı, sanal ortamda tasarlanıp resmin baskıya aktarılma işlemidir.

Çeşitli istemlere ve çalışma türlerine göre farklı yöntemler kullanılabilmekte, duruma en uygun yöntem belirlendikten sonra sipariş üzerine ürününüz hazırlanabilmektedir.