Baskı Teknikleri

Baskı Teknikleri
Editör : Magna Basım Ekibi
Tarih : 5 Kasım 2021

Baskı Teknikleri

Dünden bugüne, birçok baskı tekniği gördük. Her birinin de kendine has birçok özelliği bulunuyor. Baskı teknikleri, her zaman basıldıkları kalıp çeşidine göre isimlendirilirler. En çok kullanılan baskı teknikleri; Tipografi (yüksek baskı), ofset (düz baskı), tifdruk (çukur baskı) ve serigrafi (elek baskı) olmaktadır. Bu yazıda, her bir baskı tekniği ile alakalı olarak bilgi yer almaktadır.

Baskı Teknikleri Nelerdir?

Baskı tekniklerini şu şekilde daha detaylı olarak anlatabiliriz:

  • Tipografi; yüksek baskı sistemi üzerinde yer alan, kağıda baskı yapmaya yarayan ve kalıp yüzeyi baskısı yapmayan sade kısımlara göre daha yüksek baskı türüdür. Yüksek baskı sistemi içerisinde, kalıp biçiminde kullanım imkanı sunan el ve makine dizgi, fotopolimer ve çinko klişelerin baskısını gerçekleştiren sistemdir.
  • Letterset; baskı sisteminde ise kalıp şekli olarak fotopolimer ya da metal klişeler kullanılır. Bu da bir yüksek baskı sistemi olarak öne çıkar. Bu sistem içerisinde klişeden kauçuk üzerine, kauçuk üzerinden de bir kağıda baskı yapılır.
  • Flekso; bu baskı türünde ise cyrel ya da lastik, APR gibi birçok fotopolimer flekso kalıbı ile baskı gerçekleştirilebilmektedir.
  • Ofset; bu baskı türünde, suyun mürekkebi bir anda iterek çalışması temeli vardır. Orijinal kısımdan çekilmekte olan filmin direkt görüntüsü, ışık üzerine hassas bir ofset plakasına iletilir ve baskı kalıbı bu şekilde hazırlanmış olur.
  • Tifdruk; bu baskıda ise kalıp tamamen çukurdur. Boya her zaman çukurların içerisine dolar. Fazla olan boya rakleyle beraber sıyrılır. Baskı da bu şekilde gerçekleştirilmiş olur.

Baskı Teknikleri Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

Baskı teknikleri, birçok kişiye ve işyerine sayısız avantaj sağlar. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Baskı teknikleri sayesinde yapılan her iş, çok daha kısa sürede tamamlanır.
  • İşler daha canlı ve kaliteli bir hal alır.
  • Farklı baskı tekniği seçenekleri olduğu için kişiler her zaman istediği baskı türüne kavuşabilir. Böylece yapılan her bir iş, içe siner.
  • Baskı teknikleri sayesinde mürekkep ve daha birçok araç, çok daha aktif bir biçimde kullanılır. Böylece hiçbir malzeme boşa gitmez, gereksiz bir biçimde israf yapılmaz.